• Fanatikovi nic racionálně nevymluvíte. Podstatné je dát do pořádku nejdřív sebe.

  Fanatikovi nic racionálně nevymluvíte. Podstatné je dát do pořádku nejdřív sebe.

  S terapeutem Martinem Tůmou jsme pro deník FORUM 24 hovořili o tom, jak zacházet s okolím, které se dostalo do pasti dezinformací, a proč lidé následují demagogické vůdce. Také o tom, že jako národ jsme podterapeutovaní, protože lidé se stydí požádat o pomoc.

 • Jak zkrotit toxickou komunikaci?

  Jak zkrotit toxickou komunikaci?

  Konflikty ať už jakékoliv  jsou mezi lidmi většinou nevyhnutelné, normální a často i zdravé. Jejich konstruktivní řešení může vzájemné vztahy zlepšit a pročistit, a přispět tak k lepší spolupráci ve vtahu. Dynamika komunikace, která konflikty provází, však bývá až destruktivní, což mezilidské vztahy ničí. Jak zkrotit toxickou komunikaci?

 • co ničí partnerské vztahy

  co ničí partnerské vztahy

  John Gottman, emeritní profesor psychologie washingtonské university, se problémy manželství a rodinných vztahů zabývá déle než čtyřicet let. Po pětiminutovém rozhovoru je s přesností 91 procent schopen odhadnout, zda pár, s nímž hovořil, čeká rozchod. Jak to zjistí?

 • Terapie ve firemním prostředí

  Terapie ve firemním prostředí

  Až 35 % vašich kolegů má trápení, které je omezuje v práci.

  Ta doba je už taková,  existenční nejistoty, vysoká inflace, nárůst cen, vyšší finanční nároky na energie, vzrůstající hypotéční sazby a slibované přidání na výplatní pásce v nedohlednu. Ale může  to být i jiné, skryté trápení.

  Díky terapii se můžou cítit lépe a snáz plnit svou pracovní agendu.

  Mají větší zápal do práce, budou produktivnější, efektivnější a plně motivováni

  Chuť rozvíjet se, můžou se zbavit bariér, které je brzdí v jejich rozvoji

 • Otázky a jejich načasování o budoucnosti ve vztahu

  Otázky a jejich načasování o budoucnosti ve vztahu

  Jsou určité otázky, které jsou vhodné a důležité, položit si po nějaké době ve vztahu:

  Je manželství něco, po čem určitě toužíte?
  Chceš mít děti? Kolik? Přijmete děti od partnera z jeho původní rodiny?
  Jaké hodnoty byste chtěli budovat v nové rodině?
  Jaká jsou vaše zvyklosti a hodnoty, pokud jde o finanční otázky a přípravu na budoucnost?

  Otázky, které budou položeny příliš brzy nebo příliš pozdě, však mohou způsobit mnoho otazníků a nejistotu ve vztahu ale i v osobním životě. Níže je několik tipů na některé  „velké otázky“

 • Jak nás ovlivňuje omezující přesvědčení 

  Jak nás ovlivňuje omezující přesvědčení 

  Každý z nás vnímá realitu jinak. Nikdy totiž nemůžeme vnímat všechno, těch podnětů, co k nám přichází, je zkrátka moc. My dokážeme zpracovat jen zlomek.

  Filtrujeme realitu, naše podvědomí odfiltruje to, co podle něj není důležité. Výsledkem je, že každý z nás má jinou „verzi“ reality. Myslím, že se v minulosti ještě nestalo, že by dva účastníci hádky popsali celou věc stejně. Zpravidla je blbec ten druhý, že? A to je typický případ jiných verzí téže reality.

 • Jednoduchá technika, která vám pomůže rozproudit partnerskou komunikaci

  Jednoduchá technika, která vám pomůže rozproudit partnerskou komunikaci

  Jak to udělat, aby váš vztah zůstal na dlouho živý a zdravý? Vyhnuli jste se hádkám, nedorozuměním či postupnému odcizování? Komunikujte. Otevřené, upřímně a často.

  Upřímné sdílení totiž prohlubuje intimitu a citové pouto, probouzí empatii a snižuje stres. Jak na to? Mám pro vás jednoduchou techniku, díky které možná poprvé v životě zažijete se svým partnerem/partnerkou upřímné a naplňující sdílení.

 • Rozchod a jeho fáze

  Rozchod a jeho fáze

  Nezáleží na tom, kdy a za jakých životních okolností vás kdo opustil, po rozchodu jsou pocity zoufalství, strachu a viny zcela normální. Tyto negativní pocity jsou stejné, jako když odloučení s partnerem způsobí smrt. Svět se v jeden okamžik změnil k nepoznání. Přestávají fungovat naše zažité strategie na zvládání stresu.

 • Vnitřní konflikty

  Vnitřní konflikty

  Vnitřní konflikty zásadním způsobem určují naše mentální rozpoložení. V některých případech si tyto rozpory uvědomujeme a dokážeme je sebereflexí zpracovat, rozklíčovat náš vnitřní rozpor a následně jednat v souladu se svým přesvědčením. Pro pokračování nutno rozkliknout na blogu…

 • Online seznamování a krátce o seznamování

  Online seznamování a krátce o seznamování

  V dnešní době funguje téměř všechno online, ani hledání lásky se online světu nevyhýbá. Přes všechna pozitiva má online seznamka hned několik nevýhod, které mají vliv na vztahy i naše duševní zdraví. Pro pokračování klikni na blog…

© Martin Tůma | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies | webdesign