- In Blog
S terapeutem Martinem Tůmou jsme pro deník FORUM 24 hovořili o tom, jak zacházet s okolím, které se dostalo do pasti dezinformací, a proč lidé následují demagogické vůdce. Také o tom, že jako národ jsme podterapeutovaní, protože lidé se stydí požádat o pomoc.
Konflikty ať už jakékoliv jsou mezi lidmi většinou nevyhnutelné, normální a často i zdravé. Jejich konstruktivní řešení může vzájemné vztahy zlepšit a pročistit, a přispět tak k lepší spolupráci ve vtahu. Dynamika komunikace, která konflikty provází, však bývá až destruktivní, což mezilidské vztahy ničí. Jak zkrotit toxickou komunikaci?
John Gottman, emeritní profesor psychologie washingtonské university, se problémy manželství a rodinných vztahů zabývá déle než čtyřicet let. Po pětiminutovém rozhovoru je s přesností 91 procent schopen odhadnout, zda pár, s nímž hovořil, čeká rozchod. Jak to zjistí?
Až 35 % vašich kolegů má trápení, které je omezuje v práci.
Ta doba je už taková, existenční nejistoty, vysoká inflace, nárůst cen, vyšší finanční nároky na energie, vzrůstající hypotéční sazby a slibované přidání na výplatní pásce v nedohlednu. Ale může to být i jiné, skryté trápení.
Díky terapii se můžou cítit lépe a snáz plnit svou pracovní agendu.
Mají větší zápal do práce, budou produktivnější, efektivnější a plně motivováni
Chuť rozvíjet se, můžou se zbavit bariér, které je brzdí v jejich rozvoji
Jsou určité otázky, které jsou vhodné a důležité, položit si po nějaké době ve vztahu:
Je manželství něco, po čem určitě toužíte?
Chceš mít děti? Kolik? Přijmete děti od partnera z jeho původní rodiny?
Jaké hodnoty byste chtěli budovat v nové rodině?
Jaká jsou vaše zvyklosti a hodnoty, pokud jde o finanční otázky a přípravu na budoucnost?
Otázky, které budou položeny příliš brzy nebo příliš pozdě, však mohou způsobit mnoho otazníků a nejistotu ve vztahu ale i v osobním životě. Níže je několik tipů na některé „velké otázky“
Každý z nás vnímá realitu jinak. Nikdy totiž nemůžeme vnímat všechno, těch podnětů, co k nám přichází, je zkrátka moc. My dokážeme zpracovat jen zlomek.
Filtrujeme realitu, naše podvědomí odfiltruje to, co podle něj není důležité. Výsledkem je, že každý z nás má jinou „verzi“ reality. Myslím, že se v minulosti ještě nestalo, že by dva účastníci hádky popsali celou věc stejně. Zpravidla je blbec ten druhý, že? A to je typický případ jiných verzí téže reality.
Jak to udělat, aby váš vztah zůstal na dlouho živý a zdravý? Vyhnuli jste se hádkám, nedorozuměním či postupnému odcizování? Komunikujte. Otevřené, upřímně a často.
Upřímné sdílení totiž prohlubuje intimitu a citové pouto, probouzí empatii a snižuje stres. Jak na to? Mám pro vás jednoduchou techniku, díky které možná poprvé v životě zažijete se svým partnerem/partnerkou upřímné a naplňující sdílení.
Nezáleží na tom, kdy a za jakých životních okolností vás kdo opustil, po rozchodu jsou pocity zoufalství, strachu a viny zcela normální. Tyto negativní pocity jsou stejné, jako když odloučení s partnerem způsobí smrt. Svět se v jeden okamžik změnil k nepoznání. Přestávají fungovat naše zažité strategie na zvládání stresu.
Vnitřní konflikty zásadním způsobem určují naše mentální rozpoložení. V některých případech si tyto rozpory uvědomujeme a dokážeme je sebereflexí zpracovat, rozklíčovat náš vnitřní rozpor a následně jednat v souladu se svým přesvědčením. Pro pokračování nutno rozkliknout na blogu…
V dnešní době funguje téměř všechno online, ani hledání lásky se online světu nevyhýbá. Přes všechna pozitiva má online seznamka hned několik nevýhod, které mají vliv na vztahy i naše duševní zdraví. Pro pokračování klikni na blog…