- 26. 8. 2022
- In Blog
Každý z nás vnímá realitu jinak. Nikdy totiž nemůžeme vnímat všechno, těch podnětů, co k nám přichází, je zkrátka moc. My dokážeme zpracovat jen zlomek.
Podvědomě filtrujeme realitu podle důležitosti. Výsledkem je, že každý z nás má jinou „verzi“ reality. V minulosti se ještě nestalo, že by dva účastníci hádky popsali celou věc stejně. Zpravidla je hlupák ten druhý.
A podle čeho podvědomě rozhodneme, co je pro nás důležité? Filtry si každý tvoříme celý život, odmalička. Přispívají k tomu rodiče, přátelé, škola, společnost (média atd.). Všechno se to v nás ukládá ve formě přesvědčení. Když tomu něco neodpovídá, naše podvědomí se to snaží odfiltrovat nebo vysvětlit v rámci toho, čemu věříme.
Ignorujeme, co se nám nehodí, hodně lidí se například bojí dát se do řeči s někým cizím. Bojí se toho, že ten člověk nebude reagovat vstřícně, že je odmítne. Když se pak přece jen s někým dají do řeči a je to v pohodě, podvědomí jim okamžitě nabídne nějaké vysvětlení (je to náhoda, tenhle člověk se usmívá na každého apod.). Když se setkání nevydaří (druhý se mračí, oboří se, nereaguje), řeknou si „vždyť já jsem věděl, že to tak bude!“
Odlišná přesvědčení vedou k odlišnému vnímání. Odlišné akce vedou k odlišným výsledkům a ty formují náš život.
Úplně stejně to funguje, pokud máme naopak přesvědčení, že všichni lidé jsou přátelští, když se s nimi dám do řeči. Ty, se kterými to moc přátelské nebylo, si moje podvědomí při vzpomínání odfiltruje, případně to zdůvodní (určitě toho člověka před 5 minutami vyhodili z práce – přeháním, ale princip je asi jasný).
Proč to tak je? Podvědomí filtruje naše vjemy tak, aby odpovídaly našim přesvědčením (tomu, čemu věříme). To proto, že se snaží potvrzovat nám vlastní verzi reality.
My ale potřebujeme něčemu věřit, potřebujeme mít svoji „nezpochybnitelnou“ představu o tom, co je realita a jak funguje.
Omezující a posilující přesvědčení
Pokud třeba věříte, že si vyděláváte 20 000 Kč měsíčně a je to fakt hodně, pravděpodobně budete přehlížet možnosti, jak si vydělat třeba 30 000 Kč. A i těch 20 000 bude pro vás těžko dosažitelných. Naproti tomu, když věříte, že si můžete vydělávat i 100 000 Kč měsíčně, bude se k tomu ve vašem životě objevovat mnohem víc příležitostí.
Na tom je vidět, jak je důležité mít nejen cíl, ale i správná přesvědčení pro jeho dosažení. Budete vidět příležitosti, a nebudete se podvědomě sabotovat při cestě za svým cílem.
V té samé oblasti (ať už jsou to finance nebo cokoliv jiného) jsou někteří lidé úspěšní a někteří ne – ti úspěšní mají většinu přesvědčení posilujících (podporují je na cestě k cíli), u těch neúspěšných převažují omezující (ty je zase brzdí).
„Správná“ přesvědčení
Můžete si všimnout, že přesvědčení jsou posilující a omezující (ve vztahu ke svému cíli), ale neřešíme jestli jsou ta přesvědčení pravdivá nebo nepravdivá, tzn. jestli „odpovídají realitě“. Nezkoumáme, jestli je opravdu možné vydělávat 100 000 měsíčně. Proč? Protože realitu si stejně spoluvytvářím sami tím, čemu věříme – vidím to, co zapadá do mých přesvědčení, ostatní filtruju.
Mnohem lepší přístup je se prostě rozhodnout, že tomu budete věřit.
Proč je tak důležité zbavovat se omezujících přesvědčení?
Představte si ta jednotlivá přesvědčení jako malé pohyblivé koule – některé směřují k cíli a přibližují nás k němu (to jsou posilující přesvědčení), jiné jsou naopak otočené od cíle a brzdí nás (to jsou omezující přesvědčení). Pokud převažují omezující přesvědčení, vysněného cíle pravděpodobně nedosáhnu. Ale ono i kdyby převažovala posilující přesvědčení, ta omezující pořád budou brzdit můj postup vpřed. Představte si ale tu sílu, když všechny koule směřujíc jedním směrem. Proto se vyplatí s omezujícími přesvědčeními pracovat a nahradit je za posilující.
Pokud sami nedokážete změnit své omezující přesvědčení, rád se vám budu v rámci sezení věnovat.