Jednoduchá technika, která vám pomůže rozproudit partnerskou komunikaci

Jednoduchá technika, která vám pomůže rozproudit partnerskou komunikaci

Jak to udělat, aby váš vztah zůstal na dlouho živý a zdravý? Vyhnuli jste se hádkám, nedorozuměním či postupnému odcizování? Komunikujte. Otevřené, upřímně a často.

Upřímné sdílení totiž prohlubuje intimitu a citové pouto, probouzí empatii a snižuje stres. Jak na to? Mám pro vás jednoduchou techniku, díky které možná poprvé v životě zažijete se svým partnerem/partnerkou upřímné a naplňující sdílení.

Nejdříve si pro sebe vyhraďte čas, nejlépe o víkendu, kdy opadne pracovní stres a nehoní vás povinnosti. Naplánujte si konkrétní den i hodinu. Vypněte telefony, počítače či televizi a posaďte se naproti sobě.

Struktura této techniky je jednoduchá: Po pěti minutách se budete střídat ve sdílení, u něhož si po celou dobu budete hledět do očí.

Otevřeně hovořte o tom, co právě prožíváte, co se ve vás odehrává, jak se cítíte, co vás těší, trápí, či co zaměstnává vaši mysl. Můžete také vyjadřovat svá přání a potřeby.

Ten, kdo poslouchá, naslouchá bez jakékoli reakce a komentářů. Partnera nepřerušuje, nepřikyvuje, ani nevrtí nesouhlasně hlavou, natož, aby zvedal oči v sloup a tak podobně. Je tam pro partnera zcela přítomný a snaží se opravdu naslouchat – tedy bez toho, aby partnerova slova v mysli hodnotil, či je po svém interpretoval.

Přesně po pěti minutách se vyměníte. Ten kdo hovořil, tiše a bez reakcí naslouchá. Ten kdo prve naslouchal, hovoří, aniž by ve své řeči reflektoval předchozí partnerovo sdílení. Nevyčítá, neobviňuje, ani se neobhajuje.

Důležité je při sdílení mluvit jen a jen v první osobě: tedy: cítím, chci, potřebuji apod. Také se vyhněte zobecňování, která jsou často předmětem sváru, raději hovořte o konkrétních situacích nebo událostech.

Další pastí, do níž při komunikaci často padáme, je to, že se soustřeďujeme jen na problémy a zapomínáme na to pozitivní. Ruku na srdce, kdy jste partnera za něco ocenili nebo mu vyjádřili své díky?

Vztah je zkrátka jako křehká rostlina, když o ni budeme pečovat, pokvete. Sdílení vás přivede blíž k sobě samým i partnerovi. Díky vzájemné pozornosti se při sdílení dostanete do hlubších vrstev vědomí, které vám odhalí zcela nové náhledy na vaše životní situace.

PS: Netroufáte-li si ještě na otevřené sdílení, nevíte jaká slova volit, či si nejste jisti, zda to sami zvládnete, přijďte na párovou terapii, společně v bezpečném prostředí se naučíte bez nátlaku vyjadřovat své potřeby a přání, komunikovat bez zbytečné kritiky a porozumět svým i partnerovým emocím.

© Martin Tůma | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies | webdesign