Online seznamování a krátce o seznamování

Online seznamování a krátce o seznamování

V dnešní době funguje téměř všechno online, ani hledání lásky se online světu nevyhýbá. Přes všechna pozitiva má online seznamka hned několik nevýhod, které mají vliv na vztahy i naše duševní zdraví.

Až polovina uživatelů s již existujícími poruchami nálad uvádí, že používání seznamovacích aplikací a webových stránek zhoršuje jejich depresivní příznaky. Oproti tomu pětina jich tvrdí, že je online seznamování pro jejich náladu prospěšné. Ve skutečnosti se aktivní uživatelé vystavují  3x vyšší pravděpodobnost silnějšího stresu než ti, kteří podobné aplikace nevyužívají. Jednotlivci, kteří aplikaci otevírají několikrát denně, hledajíce pozitivní reakce na své profily, jsou zranitelnější a citlivější na odmítnutí, resp. jsou okamžitě ovlivněni získanou pozorností. Dochází tedy k duševnímu nepohodlí.

Když už si s někým začneme online intenzivněji psát, je dobré vědět, že může vznikat iluze zamilovanosti na dálku, v podstatě se zamilujeme do své před stavy dokonalého partnera na základě našich snů, přání a výplodu mysli.

Nezřídka se pak stává, že snění předbíhá realitu. Jako případě jednoho klienta: „Přes Velikonoce nemohla, sešli jsme se proto asi až za týden po nich, což jsme si domlouvali řadou dalších zpráv…“  Během tohoto týdne se klient stačil zamilovat až po uši do virtuální představy kontaktované ženy, ještě před tím, než  se vůbec setkali. Většinou se tato předčasná zamilovanost odvíjí od partnerské frustrace. Pokud u sebe pozorujete podobné jevy, je třeba je brzdit, neboť  jimi jednak druhou stranu často vyplašíme, ale především navozujeme iluzi partnerského vztahu i tam, kde žádný není. Takoví lidi si potom stěžují, že nemohou zajít na nezávaznou schůzku u kafe s protějšky, které se jim ozvaly na inzerát. Pociťovali by to jako nevěru vůči tomu, o kterém právě sní, do něhož se virtuálně zamilovali. Tyto iluze partnerského vztahu je nutno opravdu držet na uzdě silou vůle.

V rámci terapie NLP můžeme včas rozpoznat varovné signály, naučit se s nimi vnitřně pracovat. Snění a představy o budoucím partnerovi nezmizí, nemůžou zmizet, jen se s těmito falešnými impulzy naučíme správně zacházet, tak aby nedocházelo k mylným idejím a zbytečnému zklamání.

Jiný případ představovala jedna z mých klientek, která se nemohla seznámit.  Rozebírali jsme tedy možnosti. Dostala za úkol jednoho mládence kontaktovat. Následovala oboustranně příjemná procházka. Jenže, ona si potřeboval odpočinout, dát si „malou“ pauzu, a tedy se dotyčnému měsíc neozvala. Za měsíc ho opět vybídla k příjemné procházce. On ale už nepřišel… Seznamování je živelný proces, v němž se musíme přizpůsobovat jeho tempu a ne ono našim „potřebám odpočinku“, kdy je nezbytné kontaktovat vyvoleného alespoň jednou za tři dny, zvláště, když začíná být jiskrno. Tempo a dynamika při seznamování jsou důležité. Neméně důležité je vnímat svoji bezpečnou zónu a také bezpečnou zónu partnera.

Klientka si v rámci systemické terapie a terapie NLP našla původ své váhavosti v již vzdálené minulosti a uznala, že tenkrát byla její zdrženlivost opodtatněná, ale nyní, kdyje je klientka dávno dospělá, už není potřeba udržovat tento starý zaběhlý podvědomý  vzorec chování.

U tempa seznamování je třeba sledovat zvláštní potřeby – kdo pasivně stojí a kdo určuje tempo sbližování.

Nelze ani úplně předpokládat obvyklý vzorec: Žena je pasivnější a muž určuje tempo přibližování. Žena si pak vybírá, koho k sobě pustí. Bohužel mnohem složitější to mají ty ženy, které chtějí po muži, aby naopak on stál a nehýbal se, protože ony si budou určovat své pomalé či rychlejší tempo sbližování. Jinými slovy, chtějí mít seznamování pod kontrolou. Jejich seznamovací chování tedy řídí především pomalu opadávající strach a odpudivé síly. Ze zkušeností vím, že bez individuální či párové terapie se k příčině a následnému pochopení podvědomých reakcí sám klient/klienti nedostanou.

Vzhledem k tomu, že jste dočetli až sem, dopřejte si chvilku na malé zamyšlení, jak to máte vy? Máte pocit, že ti druzí se přibližují moc blízko k vám? Že se od vás ti druzí příliš vzdalují? Jste zamilování do svých vysněných představ budoucího partnera? Nakolik se vaše představy setkávají s realitou?  Máte raději růžové brýle zamilovanosti, nebo raději černé brýle, kterými prostě nelze nového partnera najít?

Je toho mnohem víc, ale vždy jde o individuální proces vnímání klienta, jeho reality, zažitých představ a přesvědčení.

Pokud seznamování, nejen online, je vaše téma, objednejte se na konzultaci

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

CATEGORIES

© Martin Tůma | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies | webdesign