Otázky a jejich načasování o budoucnosti ve vztahu

Otázky a jejich načasování o budoucnosti ve vztahu

Otázky o budoucnosti ve vztahu

Jsou určité otázky, které jsou vhodné a důležité, položit si po nějaké době ve vztahu:

Je manželství něco, po čem určitě toužíte?
Chceš mít děti? Kolik? Přijmete děti od partnera z jeho původní rodiny?
Jaké hodnoty byste chtěli budovat v nové rodině?
Jaká jsou vaše zvyklosti a hodnoty, pokud jde o finanční otázky a přípravu na budoucnost?

Otázky, které budou položeny příliš brzy nebo příliš pozdě, však mohou způsobit mnoho otazníků a nejistotu ve vztahu ale i v osobním životě. Níže je několik tipů na některé  „velké otázky“

Kdy vyvolat otázky o budoucnosti?

Ne příliš brzy

Je jasné, že situace s kladením velkých otázek může být příliš brzy. Partnera můžete vystrašit, pokud začnete řešit „vážné“ problémy a dramata, než budete ve vztahu dostatečně daleko. Pokud si váš partner myslí, že vše, co chcete, je manželství, počít potomka nebo rychlé a trvalé sestěhování s tou danou osobou, se kterou by měl být spokojený, a to vše než zjistíte, jak moc jste v partnerství kompatibilní a skvělí partneři. Pokud máte intuici, že je příliš brzy nebo že vy dva nejste ve vztahu na stejném místě, nebo máte rozpor, pokud jde o emocionální investice ve vztahu, rozhodně počkejte.

Není příliš pozdě

Není to tak jednoznačné, ale na druhou stranu, příliš dlouhé čekání na velké diskuse také nikam nevedou. Koneckonců, nechcete se do někoho zamilovat, být s ním extrémně vážný a pak zjistit, že vy dva nejste kompatibilní v tom, na čem vám nejvíce záleží. Ve skutečnosti je vlastně nezodpovědné čekat příliš dlouho, než se s těmito situacemi a problémy vypořádáte, protože to vás oba nechává otevřenými prožívat všechny druhy zbytečných bolestí, které k životu nikdo nepotřebuje.

Když vám vaše intuice a zdravý selský rozum řeknou, že je čas, je čas

Bohužel neexistuje žádná magická časová lhůta, kdy je správné se vypořádat s vážnými problémy. Nikdo vám nemůže říci, abyste počkali dva týdny (nebo čtyři měsíce) poté, co jste spolu začali chodit, nebo abyste počkali, až budete na 20-tém rande. Co můžeme udělat, je, abyste zvážili okolnosti a to, jak by se druhá osoba mohla cítit, když jste v té době takovou životní situaci nastolili. Je důležité poslouchat svou intuici a používat nejlepší úsudek. Pokud jste například 30 letá žena a víte, že rozhodně chcete děti, pak možná nebudete mít chuť trávit čas rozvíjením vztahu jen proto, abyste zjistila, že partner nemá zájem zakládat rodinu. Ve vašem případě tedy může být nutné položit otázky dříve. Naproti tomu děti pro vás nemusí být vůbec starost. V takovém případě není důvod spěchat s otvíráním tématu.

Nebo pokud jste muž, rozvedený a rád byste se sestěhoval s novou partnerkou, které má tři děti v péči z původního manželství a partnerka si není jistá, nebo se na sestěhování ať už z jakéhokoliv důvodu necítí, nemá smysl tlačit na pilu. Ale po určité době, když vztah je jen ve formě randění, či ve formě občasných víkendových a večerních návštěv v domácnostech, je pro vás v určité fázi nutnost položit si otázku, zda je tento vztah, v této dynamice pro vás vyhovující.

To opravdu závisí na okolnostech, ale dobrým pravidlem je, že se chcete vypořádat s velkými otázkami, když máte pocit, že situace pro vás oba začínají být vážnější. Nečekejte, až bude vztah už vážný, a nedělejte to, když jste byli jen na jednom nebo dvou rande. Ale když můžete říci, že vztah rozhodně postupuje, je pravděpodobně vhodná doba na nastolení otázek. Mějte na paměti, že nemusíte čekat na „ideální okamžik“, abyste mohli nastolit situaci/téma, které vás zajímají. Tento aspekt vašeho vztahu se může v průběhu času vyvíjet, takže dovolte, aby otázky vyvstávaly způsobem, který je pro vás oba komfortní.

Jak mám vhodnou situaci nastavit?

Nechte témata přirozeně přicházet

Udělejte vše pro to, abyste konverzaci nenutili, nechte ji přirozeně proudit. Může vás například zajímat, kolik dětí chce ten druhý. Nebo jak by si váš partner představoval společné bydlení. Když slyšíte o jeho nebo jejích sourozencích a dozvíte se, že pocházel z velké rodiny, nebo jaké návyky má z původní rodiny (před rozvodem/rozchodem)  můžete se zeptat na něco jako: „Baví tě být ve velké rodině?  Co pro tebe znamená bydlet se svým partnerem. Čím plynuleji můžete nechat konverzaci plynule proudit a vycházet jako součást vaší běžné partnerské komunikace, tím menší tlak váš partner pocítí.

Nenuťte se do těžké a zatěžující komunikace

Když se na něco ptáte, vyhněte se tomu, aby to působilo příliš vážně. Není to tak, že by diskuse měla zůstat povrchní, ale zvláště pokud jste na začátku vztahu, možná nebudete chtít říci: „Musíme si vážně promluvit o tom, jak budeme šetřit na náš důchod a na naše početná vnoučata.“ Místo toho můžete toto téma jednoduše zavést tak, že řeknete něco jako: „Nelíbí se mi, kolik z mé výplaty jde na daně a na důchod, ale spoření a investice jsou pro mě důležité.“  Partner pak může zareagovat pohodlným  způsobem.

Místo testování, posuzování a výslechu se zaměřte na prozkoumávání a naslouchání

Opravdu poslední věc, kterou by váš partner chtěl, je být předmětem výslechu. Vyhněte se tedy grilování svého partnera a místo toho považujte svou konverzaci spíše za objevování a prozkoumávání možností. Konverzaci si užijete mnohem více, pokud se soustředíte na to, abyste se o sobě navzájem učili, místo abyste se museli zpovídat a obhajovat se při grilovačce.

Zeptejte se třeba svého partnera, co můžete udělat proto, aby se s vámi cítil bezpečněji, aby mohl vnímat vaši podporu v partnerství. Nemáme věšteckou kouli a nemůžeme vědět, co od vás partner potřebuje. Ale můžete se zeptat a uvidíte 🙂

Buď upřímný

Jsou chvíle, kdy odhalit své pravé já ve vztahu je až moc příliš brzy. Je to zcela přirozené, na začátku vztahu se chováme tak jací bychom chtěli být. Ale jakmile se ve našem vztahu vytvoří pouto a s tím spojené množství důvěry a intimity, je důležité, abyste si navzájem upřímně ukázali, kdo opravdu jste, co je pro vás důležitější,  jaké životní hodnoty a očekávání máte. Co se vám líbí nebo co vás naopak nejvíc zatěžuje. Pokud cítíte, že je správný čas mluvit o společné budoucnosti, buďte co nejupřímnější, nejpřímější a mluvte jasně, bez otazníků a záludností. Určitě zjistíte, že již existují  významné rozdíly, které vyvolávají vážné pochybnosti o tom, zda jste vy dva dostatečně kompatibilní, abyste společně vybudovali budoucnost. Ale pokud tomu tak je, vědět tyto rozpory dříve je jistě lepší než později. A co víc, ve skutečnosti můžete zjistit, že vy dva jste ještě kompatibilnější, než jste si kdy mysleli.

Partnerský vztah má naštěstí své fáze, zamrzat nebo se zaseknout na jednom místě či se nechat jen tak vozit na růžovém obláčku nikam nevede a zůstáváte na jednom místě.

Nechte svůj vztah přirozeně proudit upřímností. Pokud zrovna tápete nebo jste na místě a nevíte jak dál, rád vám pomohu při konzultačním setkání.

ONLINE APPOINTMENT

Book your appointment now and get $5 discount.

MAKE APPOINTMENT
LATEST POSTS
MOST VIEWED
TEXT WIDGET

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida vehicula dolor

CATEGORIES

© Martin Tůma | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies | webdesign